home
o autorovi
dila
provedeni
ukazky
cd a dvd
galerie
kontakt
kontakt
english
 
  Podrobnosti o díle:
   
  Kde domov můj? - hymna České republiky
   
 

Novou variantu české hymny " Kde domov můj" si u skladatele objednal v létě roku 2017 předseda olympijského výboru Jiří Kejval. Hymnu si představoval v sebevědomějším pojetí a také o dvou slokách, kromě běžného, krátkého a slavnostního vyznění v jednoslokové verzi. Skladatel si byl vědom náročnosti a choulostivosti této mimořádné zakázky a s předsedou Jiřím Kejvalem tuto citlivou problematiku vícekrát konzultoval i s přihlédnutím k různým inovacím zahraničních hymen v poslední době. Skladatel se důkladně seznámil s celou problematikou, Škroupovým dvouslokovým originálem písně a se symfonickým posunem vytvořeným v běžně používané verzi prvorepublikového skladatele a dirigenta Otakara Jeremiáše. Bok pak zvážil možnosti inovace v oblasti harmonizace, celkové tektoniky a instrumentace s přihlédnutím k provozní Es dur tónině a vytvořil čtyři verze hymny. Bokovy verze vycházejí ze jeho zkušeností podobně traktovaných kostelních písní, které v minulosti pro sbor a orchestr vytvořil. Přestože měla původně hymnu natočit Česká filharmonie, nakonec čtyři verze české hymny byly Milošem Bokem za dirigentským pultem realizovány v prosinci roku 2017 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Kühnovým smíšeným sborem.


Obsazení: 3 flétny, 2 hoboje, 2 klarinety, 3 fagoty, 6 lesních rohů, 3 trubky, 3 pozouny, tuba, tympány +3, harfa, varhany a smyčce. Banda: 3 trubky a 3 pozouny.
Soli MS a B, Coro: S A TB

Obsazení pro běžná provedení: 3 flétny, 2 hoboje, 2 klarinety, 2 fagoty, 4 lesní rohy, 3 trubky, 3 pozouny a tuba, tympány+2, harfa ad. libit. varhany ad. libit. a smyčce

Coro: S A TB ad. libi

Durata: cca 75 sec. - 1 sloka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

copyright: Miloš Bok, všechna práva vyhrazena
webmaster: Petr Postl
design © 2008 Přemysl Havlík