home
o autorovi
dila
provedeni
ukazky
cd a dvd
galerie
kontakt
kontakt
english
 
  Podrobnosti o díle:
   
  Apokalypsa v Kamenické Stráni - 2. díl
   
  1. Prolog
2. Kamenická Stráň na konci léta
3. Sen o Jitce
4. Extáze nad slávou Bohosudova
5. Samota v očekávání konce
6. Blouznění o návratu skřítků
7. Vidina posledního výletu na Komáří VížkuNa 2. díle oratoria Apokalypsa pracoval autor od léta 2015 do jara 2017 se dvěma delšími pauzami, ve kterých připravoval premiérová provedení v pražském Rudolfinu a v Bohosudově. Skutečnost, že autor 1. díl Apokalypsy pod vedením Manfreda Honecka v podání České filharmonie slyšel, měla na kompozici některých částí 2. dílu podstatný vliv. Autor v koncepci vychází do určité míry z 2. dílu Svaté Zdislavy a zpracovává témata z 1. dílu odlišným způsobem jak po stránce harmonické, tak tektonické. V dílu se objevují i témata úplně nová. Autor se v této části blíží nejvíce ze svých děl k opernímu stylu, a to zejména v traktování sólistických hlasů a sboru. Uvažoval též o scénickém provedení oratoria a myslel na určitou univerzálnost díla. Vzhledem k tomu, že již na začátku roku 2016 měl Bok hotovou podstatnou část po prologu s názvem Extáze nad slávou Bohosudova, mohl ji provést přímo v Bohosudovské bazilice v září roku 2016 na poutní mši, celebrovanou Mons. Pavlem Posádem spolu s Missou Solemnis, která byla provedena k výročí třiceti let od vzniku a premiéry. Byla to veliká místní hudební událost podobná té v roce 1998, kdy na témže místě zaznělo pod autorovým vedením Finale z oratoria Sv, Zdislava.. V září 2016 účinkovali sólisté Liana Sass, Iveta Poslední, Miloslav Pelikán, Pavel Vančura a Filip Koll, Khünův smíšený sbor a Baborák ensemble spolu s Českými symfonickými sólisty, na varhany hrál Pavel Černý. Tato část 2. dílu se setkala s vynikajícím ohlasem jak u účinkujících, tak i u publika a tento úspěch autora povzbudil k rychlému dokončení celého dílu, který chtěl autor oddělit od vlastního velkolepého Finale, které má být víceméně samostatné a je vyvrcholením nejen Apokalypsy samotné, ale i celé oratorním trilogie a ve kterém se k obrovskému provozovacímu aparátu přidají ještě čtyři bandy.

2. díl Apokalypsy autor též přepracoval pro menší obsazení pro běžná chrámová provedení. V tomto obsazení zazněla i premiéra v Bohosudově. Celý 2. díl (bez Finale a ve verzi pro běžná chrámová provedení) natočil autor v mosteckém přesunutém chrámu v září roku 2017.
Co se vokálních složek v této verzi týká, lze provádět dílo jak v původním znění( 4 soli, smíšený a dětský sbor a jeho soli), tak ve verzi, která vypouští dětský sbor a ponechává ojediněle dětská sóla. Autor se k této práci dodatečně rozhodl pod vlivem negativních zkušeností s oficiálním hudebním establishmentem a zejména různých mediálních manipulací po roce 2016 a chtěl tím umožnit snáze provedení svých velkých oratorních skladeb v budoucí době.


Obsazení: pikola, 4 flétny, 3 hoboje, anglický roh, 2 klarinety in Es, 3 klarinety in B, basklarinet, 3 fagoty, kontrafagot, 8 lesních rohů, 5 trubek, 4 pozouny, tuba, tympány- 2 hráči, batterie, 3 harfy, celesta , harmonium, varhany, smyčce. Soli: SATB, Coro: SATB, Coro children: SA

Obsazení pro běžná chrámová obsazení: 3 flétny, 1(2) hoboje, 1 anglický roh, 3 klarinety, 3 fagoty,(kontrafagot) 4 lesní rohy, 3 trubky, 3 pozouny, tuba, tympány, batterie, harmonium, celesta, harfa, varhany a smyčce. Soli: SATB, Coro: SATB. chlapecká sóla 1-4 ad libit.

Duratta cca 30 mincopyright: Miloš Bok, všechna práva vyhrazena
webmaster: Petr Postl
design © 2008 Přemysl Havlík